Skuteczna akcja ratownicza w przypadku pojawienia i rozprzestrzeniania się pożaru opiera się na maksymalnie szybkim wykorzystaniu środków gaśniczych – najczęściej wody. Instalacja hydrantów zdecydowanie jest rozsądnym wyborem. Jako zarządca lub właściciel obiektu zdecydowałeś się na hydranty wewnętrzne? Przepisy związane z ich użytkowaniem i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania poznasz poniżej.
Gdzie znajdziesz przepisy określające sposób instalacji hydrantów wewnętrznych?
Jako właściciel lub zarządca konkretnego obiektu jesteś zobowiązany zaznajomić się z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Szczegółowe informacje dotyczące instalacji wodociągowej przeciwpożarowej znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Rozdział piąty Rozporządzenia obejmuje następujące zagadnienia: punkty poboru wody do celów przeciwpożarowych, stosowanie i umiejscowienie hydrantów wewnętrznych, wymogi dotyczące zaworów, wydajność poboru wody i ciśnienia na zaworze wody. Oprócz tego w przepisach o instalacji hydrantów przeciwpożarowych wewnętrznych znajdziesz podpunkty dotyczące instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, zasilania instalacji wodociągowej i przewodów zasilających, a także – pompowni przeciwpożarowych i stosowania stałych urządzeń gaśniczych.
Poniżej przedstawiamy skrótowe, najważniejsze informacje, odnoszące się do najważniejszych zasad związanych ze stosowaniem hydrantów, a także – ich rozmieszczenia.
Najważniejsze zasady stosowania hydrantów
Instalację i stosowanie hydrantów regulują szczegółowe przepisy, zgodnie z którymi w budynkach stosuje się określone punkty poborów wody przeznaczonej do celów przeciwpożarowych. Zgodnie z nimi:
- stosuje się hydranty wewnętrzne, zwane „hydrantami 25” o nominalnej średnicy węża 25 mm;
- stosuje się hydranty wewnętrzne, zwane „hydrantami 52”, charakteryzujące się wężem płasko składanym o nominalnej średnicy węża 52 mm;
- wykorzystuje się zawór hydrantowy, zwany „zaworem 52”. Zawór 52 musi spełniać wymagania stawiane przez Normy Polskie;
Rozmieszczenie hydrantów przeciwpożarowych
Przepisy o hydrantach wewnętrznych określają również prawidłowy sposób ich rozmieszczenia na terenie chronionego obiektu. Zgodnie z obowiązującymi normami, hydranty przeciwpożarowe, dla pełnego bezpieczeństwa, powinny znajdować się w strefach pożarowych, przy drogach komunikacji ogólnej, takich jak:
- wejścia do budynku i klatki schodowe na każdej kondygnacji obiektu. W budynkach wysokich zawory mogą znajdować się w przedsionkach;
- przejścia, hole i korytarze na każdej kondygnacji budynku, także wejścia na poddasze;
- wejścia na przestrzeń otwartą i wyjścia ewakuacyjne;