Ważny komunikat! Tymczasowo i do odwołania nasz sklep internetowy przestawiony został w tryb oferty produktów, co oznacza, że nie będzie można wykonywać zakupów przez Internet. Można za to zapoznać się z naszą ofertą a zamówienia realizowane będą poprzez kontakt mailowy z naszą firmą.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do kontaktu

Producenci

Instalujesz hydranty wewnętrzne? Poznaj obowiązujące przepisy i sprawdź, gdzie szukać szczegółowych informacji

0

Skuteczna akcja ratownicza w przypadku pojawienia i rozprzestrzeniania się pożaru opiera się na maksymalnie szybkim wykorzystaniu środków gaśniczych – najczęściej wody. Instalacja hydrantów zdecydowanie jest rozsądnym wyborem. Jako zarządca lub właściciel obiektu zdecydowałeś się na hydranty wewnętrzne? Przepisy związane z ich użytkowaniem i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania poznasz poniżej.

Gdzie znajdziesz przepisy określające sposób instalacji hydrantów wewnętrznych?

Jako właściciel lub zarządca konkretnego obiektu jesteś zobowiązany zaznajomić się z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Szczegółowe informacje dotyczące instalacji wodociągowej przeciwpożarowej znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Rozdział piąty Rozporządzenia obejmuje następujące zagadnienia: punkty poboru wody do celów przeciwpożarowych, stosowanie i umiejscowienie hydrantów wewnętrznych, wymogi dotyczące zaworów, wydajność poboru wody i ciśnienia na zaworze wody. Oprócz tego w przepisach o instalacji hydrantów przeciwpożarowych wewnętrznych znajdziesz podpunkty dotyczące instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, zasilania instalacji wodociągowej i przewodów zasilających, a także – pompowni przeciwpożarowych i stosowania stałych urządzeń gaśniczych.

Poniżej przedstawiamy skrótowe, najważniejsze informacje, odnoszące się do najważniejszych zasad związanych ze stosowaniem hydrantów, a także – ich rozmieszczenia.

Najważniejsze zasady stosowania hydrantów

Instalację i stosowanie hydrantów regulują szczegółowe przepisy, zgodnie z którymi w budynkach stosuje się określone punkty poborów wody przeznaczonej do celów przeciwpożarowych. Zgodnie z nimi:

- stosuje się hydranty wewnętrzne, zwane „hydrantami 25” o nominalnej średnicy węża 25 mm;

- stosuje się hydranty wewnętrzne, zwane „hydrantami 52”, charakteryzujące się wężem płasko składanym o nominalnej średnicy węża 52 mm;

- wykorzystuje się zawór hydrantowy, zwany „zaworem 52”. Zawór 52 musi spełniać wymagania stawiane przez Normy Polskie;

Rozmieszczenie hydrantów przeciwpożarowych

Przepisy o hydrantach wewnętrznych określają również prawidłowy sposób ich rozmieszczenia na terenie chronionego obiektu. Zgodnie z obowiązującymi normami, hydranty przeciwpożarowe, dla pełnego bezpieczeństwa, powinny znajdować się w strefach pożarowych, przy drogach komunikacji ogólnej, takich jak:

- wejścia do budynku i klatki schodowe na każdej kondygnacji obiektu. W budynkach wysokich zawory mogą znajdować się w przedsionkach;

- przejścia, hole i korytarze na każdej kondygnacji budynku, także wejścia na poddasze;

- wejścia na przestrzeń otwartą i wyjścia ewakuacyjne;

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl