Ważny komunikat! Tymczasowo i do odwołania nasz sklep internetowy przestawiony został w tryb oferty produktów, co oznacza, że nie będzie można wykonywać zakupów przez Internet. Można za to zapoznać się z naszą ofertą a zamówienia realizowane będą poprzez kontakt mailowy z naszą firmą.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do kontaktu

Producenci

Kiedy hydranty wewnętrzne są obowiązkowym wyposażeniem budynku?

0

Ochrona przeciwpożarowa to bardzo ważna kwestia w każdym budynku, dlatego warto dowiedzieć się wszystkiego o instalacji odpowiednich urządzeń. Dziś wskażemy, kiedy hydranty wewnętrzne są niezbędnym wyposażeniem budynku. Aby nie narazić się na mandatani na niebezpieczeństwo w przypadku pożaru, konieczne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Popularne hydranty, które sprawdzą się w każdym wnętrzu

Jednym z najczęściej wybieranych modeli hydrantu jest DN25, który występuje w kilku wersjach, m.in. naściennej lub wnękowej. Każda z nich daje możliwość podłączenia tego samego urządzenia w wykonaniu lewym lub prawym. Numer hydrantu odnosi się do jego zaworu i może występować także w wartości 52. Do tego dołączony jest zawsze wąż, o zmiennej długości. A całość zamknięta jest w bezpiecznej szafce, którą w razie zagrożenia można łatwo otworzyć. Jeśli zastanawiasz się, kiedy stosować hydranty wewnętrzne, spieszymy z odpowiedzią, która jest jasno określona przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku z późniejszymi zmianami.

Kiedy hydranty wewnętrzne są obowiązkowe?

Jak czytamy w rozporządzeniuuchwalonym w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, hydranty wewnętrzne umieszcza się w ciągach komunikacyjnych. Szczególnie należy uwzględnić miejsca przy wejściach do budynku i klatkach schodowych, koniecznie na każdej kondygnacji. Drugim typem miejsc, kiedy hydranty wewnętrzne są obowiązkowe, to przejścia i korytarze oraz hole poszczególnych kondygnacji budynków wysokich i wysokościowych. Z przepisów wynika także, że przy wejściach na poddasze hydranty są konieczne, tak samo jak przy wyjściach na przestrzeń otwartą lub przy wyjściach ewakuacyjnych z pomieszczeń.

Przepisy określają także ilość hydrantów w poszczególnych miejscach

Gdy wiemy już, kiedy hydranty wewnętrzne są obowiązkowe, warto podkreślić ich ilość w poszczególnych miejscach. Na każdej kondygnacji w budynkach wysokich i wysokościowych obowiązkowe jest stosowanie:

- dwóch zaworów na każdym pionie na kondygnacji podziemnej i położonej powyżej 25 m,

- jednego zawora na każdym pionie na pozostałych kondygnacjach.

Na koniec wyjaśnimy, że budynki wysokie mają od 25 do 55 m, licząc od poziomu terenu, a w przypadku mieszkalnych mowa o tych w zakresie 9-18 kondygnacji nadziemnych. Natomiast budynki wysokościowe to te powyżej 55 m nad poziomem terenu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl