Jako właściciel lub zarządca budynku odpowiadasz za bezpieczeństwo obiektu i znajdujących się w nim osób? Warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, o czym należy pamiętać, by zabezpieczenia były skuteczne i przede wszystkim – zgodne z bieżącymi rozporządzeniami. Uzupełnij swoją wiedzę i przekonaj się, jak powinna wyglądać profesjonalna ochrona przeciwpożarowa budynków.
Obowiązki właściciela i zarządcy
Będąc właścicielem lub zarządcą konkretnego obiektu, jesteś zobowiązany do przestrzegania wszystkich, obowiązujących przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych. To jednak nie wszystko. Pośród podstawowych obowiązków, jakie na Tobie ciążą, są także systematyczna konserwacja i skuteczna naprawa sprzętu przeciwpożarowego, w taki sposób, by działał niezawodnie w każdej sytuacji, zapewnienia bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji osobom przebywającym na terenie budynku, przygotowanie obiektu do przeprowadzenia skutecznej i bezpiecznej ewakuacji, zaznajomienie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi, a także – ustalenia schematu działania w sytuacji pojawienia się ognia. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat ochrony przeciwpożarowej budynków?
Typy budynków zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi
Rozwiązania konstrukcyjno-budowlane i sposób przeprowadzenia ewakuacji są ściśle uzależnione od typu budynku. Kwalifikacji dokonuje się na podstawie określonych parametrów – gęstości obciążenia ogniowego, zagrożenia wybuchem, wysokości oraz powierzchni budynku. Zgodnie z powyższymi rozróżnia się trzy typy budynków:
1. Symbol ZL oznacza budynki użyteczności publicznej, budynki mieszkalne, a także – budynki zamieszkania zbiorowego, na przykład bloki lub kamienice. W przypadku budynków oznaczonych symbolem ZL na zagrożenie w sytuacji pożaru narażeni są ludzie.
2. Symbolem IN oznacza się budynki inwentarskie. W takiej sytuacji pożar zagraża zwierzętom i opiekującym się nimi osobom.
3. Symbol PM został zarezerwowany dla obiektów produkcyjno-magazynowych, takich jak hale albo magazyny. W przypadku pożaru zagrożone są osoby znajdujące się wewnątrz budynków, a także na zewnątrz – wszystko zależy od tego, jakie materiały zostały objęte płomieniem.
Ochrona przeciwpożarowa, czyli co znajdziesz w bieżących rozporządzeniach
Szczegółową wiedzę na temat ochrony przeciwpożarowej budynków uzyskasz, zapoznając się z odpowiednimi przepisami. Ze względu na ich duże rozproszenie, warto jednak wiedzieć, gdzie szukać potrzebnych informacji. Źródłem szczegółowych przepisów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego zdecydowanie jest Ustawa Prawo Budowlane, a także – Ustawa o Ochronie Przeciwpożarowej. Dodatkowe informacje znajdziesz także w rozporządzeniach Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, Ministra Spraw Wewnętrznych oraz w przepisach wydawanych przez Państwową Straż Pożarną.